Çalışma Alanlarımız

İdare Davaları

Hukuk alanında yapmış olduğu başarılar ile adından söz ettiren Hatay Antakya avukat ve hukuk büromuzda idare davaları hizmetlerini güven içinde alabilirsiniz. 

İdare davaları kamu idaresi ve bireylerin haklarını en doğru şekilde savunan hukuk büromuz başarıya ulaşmanız için en güvenilir yol olmaktadır. Geniş avukat kadromuz ile idare davalarına bakan profesyonel avukatlarımız her konuda sizlere detaylı olarak yardımcı olmaktadır. Merak ettiğiniz sorulara en doğru cevapları bulabileceğiniz hukuk büromuz ile her zaman iletişime geçmeniz mümkün olmaktadır. 

İdare Davaları Nedir?

Kamu hukukuna ve kamu işleyişine yönelik olan kamu hukuku kapsamında açılan davalara idare ya da idari davalar denilmektedir. İdare davalar idari yargılama hukukunun temek konusu olmaktadır. Bunların yanı sıra idarenin tanımı ile yapısı ve işleyişi de idare hukuku tarafından düzenlemesi yapılmaktadır. İdarenin daha hızlı ve güçlü iş yapmasını ile birlikte yapmış olduğu faaliyetlerin denetlenebilir olmasını da sağlamaktadır. Devletin yapılanmasını ve örgütlenmesini, kamunun ayrıcalıklı olup üstün tutulması gereken yönlerle bireyin hak ile hürriyetlerini inceleyen hukuk dalı olmaktadır. Bu konuda çok sayıda hukukçu tarafından farklı tanımlar yapılmaktadır. 

İdare Hukuku kökünü Anayasa’dan almakta ve konusu idarenin teşkilatlanması, idari işlemlere ilişkin yargısal konular, kamu görevi, kamu hizmeti, kolluk hizmeti, kamu malları, idari sorumluluk ve idarenin denetlenmesi gibi vatandaşın hak ve hürriyetleriyle beraber değerlendirilmesidir. Kesinlikle uzmanlık gerektiren bir dava türü olan idare davaları için her zaman hukuk büromuz ile irtibata geçerek merak ettiğiniz konular hakkında bilgiler alabilirsiniz. 

İdare Davaları Nelerdir?

İdare davaları içine görev alanına kamu ile alakalı davalar girmektedir. Bu durumda idare hukuku ve davaları içinde yer alan davalardan bazıları şunlardır;

  • İptal davaları
  • Tam yargı davaları
  • Kentsel dönüşüm hukuku ve iptal davaları
  • Belediye cezalarına karşı açılan iptal davaları
  • İdarenin düzenleyici işlemlerin iptali davaları
  • Devletin özel mülkiyetinde yer alan taşınmazlar adına düzenlenen ecrimisil düzeltme ihbarnamesinin iptal davaları
  • Diğer kanunların açıkça idare mahkemesini görevlendirdiği davalar
  • Tahkim yolu öngörülen imtiyaz şartlaşma ve sözleşmelerinden oluşan uyuşmazlıklar dışında kamu hizmetlerinin yürütülmesi adına uygulanan idari sözleşmeler nedeni ile taraflar arasında meydana gelen anlaşmazlıklarla alakalı davalar
  • Kamu ihaleleri bakımından danışmanlık ve oluşabilecek ihtilafların mahkeme önüne taşınması durumlarında tava takibi

İdare davaları çeşitlerinin görüldüğü mahkeme çeşidi idare mahkemesi olmaktadır. İdarece gerçekleştirilmiş hukuka aykırı olan işlemler ile eylemlere karşı açılacak tüm davalar bu mahkemede görülmektedir. İdare mahkemelerinin yetkileri idari yargılama hukuku tarafından yargılama yapacakları bölgeyle sınırlı olmaktadır. Her türlü idare davası çeşitlerinde başarıya imzasını atan hukuk büromuz alanında her zaman bir numara olmaktadır. Hatay Antakya avukat ve hukuk bürosu olarak her konuda merak ettiğiniz sorulara uzman ekibimiz özenle cevap verecektir. Yapmanız gereken sadece ihtiyacınız olduğunda hukuk büromuz ile iletişime geçmek olacaktır. 

İdare Davaları Süresi Ne Kadar?

İdare davaları süreleri pek çok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Genel olarak bu tarz davalar ortalama olarak 6 ay içinde sonuçlanmaktadır. Ancak davanın özelliklerine göre bu süre bir yılı da geçmesi mümkün olabilir. Hatay halkının en güvenilir avukatlık hizmetlerini sunmakta olan Hatay Antakya avukat ve hukuk büromuz her konuda sizlere yardımcı olmaktadır. İdare davaları hizmetlerinde profesyonel avukatlarımız başarıya ulaşmanız için çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir. Hukuk büromuzda avukatlık ücretleri çok daha uygun olup dava çeşitlerine göre daha farklı olmaktadır. 

Yorum yapın