Çalışma Alanlarımız

Mal paylaşımı davaları

Hatay ilimizde halkımıza en güvenilir avukatlık hizmetleri sunan Hatay Antakya avukat ve hukuk büromuzda mal paylaşımı davaları için yardım alabilirsiniz. 

Mal paylaşımı davaları hizmetlerinde her zaman başarının adı olan hukuk büromuzda her konuda güven içinde destek alabilirsiniz. Bütün dava çeşitlerinde olduğu gibi mal paylaşımı davalarında da uzman avukat kadromuz ve profesyonel ekibimiz ile büyük titizlikle çalışmalarına devam etmektedir. İhtiyacınız olan avukat hizmetleri için her zaman hukuk büromuz ile iletişime geçebilirsiniz. 

Mal Paylaşımı Davaları Nedir?

Günümüzde çok fazla görülen boşanma sürecine giren taraflar evliliğin bitiminde daha çok mal paylaşımında sorunlar yaşamaktadır. Mal rejimi tasfiyesi, evli çiftlerin evlilik birliği içinde sahip oldukları malların evliliklerinin bitmesi sonrasında paylaşımın en doğru şekilde yapılacağına dair kurallar vardır. Eşler evlilik birliği içinde sahip oldukları mal paylaşımına ilişkin kendi aralarında rejim türlerinden birini seçerek sözleşme imzalamaları mümkün olmaktadır. Fakat eşler mal rejimi türlerinden birini seçmemişlerse nikah tarihlerine göre yasal mal rejimi hangisiyse o yasal rejime tabi olacaktır. 

Boşanmada mal paylaşımı evlilik birliğinin mahkeme kararıyla son bulmasından sonra kural olarak evlilik zamanında edinilmiş malların eşit bir şekilde paylaşılmasıdır. Mal paylaşımı davası boşanma davası ile beraber açılamaz. Bu tarz davalar boşanma davaları ile aynı anda yalnız ayrı bir dava şeklinde açılması halinde mahkeme boşanma davasının kesinleşmesini mal paylaşımı davası için bekletici sorun yapar. Kısacası öncelikle anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma davası görülerek yargılama sonucunda boşanma kararı verilmelidir. 

Aile mahkemesinin boşanma kararı kesinleşmesi ile mal paylaşımı davası görülmeye başlanmaktadır. Her zaman başarılı hizmetleri ile adından söz ettiren hukuk büromuz tüm davalarda olduğu gibi mal paylaşımı davalarında da güvenilir hizmetler sunmaktadır. Tüm bu tarz davalarınızda Hatay Antakya avukat ve hukuk büromuzdan aldığınız hizmetlerden kesinlikle memnun kalacaksınız.

Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Genel olarak boşanma davaları aile birliğinin temelinin sarsılması ve çiftlerin anlaşamaması gibi durumlarda ayrılmalarını sağlayan davalardır. Ancak bu davalar iki şekilde olmaktadır. Anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davalarıdır. Anlaşmalı boşanma davaları doğal olarak çok daha hızlı bir şekilde sonuca ulaşılmaktadır. Yalnızca her hangi bir konuda bile anlaşmazlık varsa çekişmeli olarak boşanma davası açılmaktadır. 

Çekişmeli boşanma davası süreci çok daha karışık bir şekilde ilerlemektedir. Bu tarz davalarda eşler adına yeni bir hukuki sonuç doğacaktır. Mal paylaşımı ile alakalı sorunlar boşanma davası kesin olarak tamamlanması ile değerlendirilmektedir. Boşanma davası devam ederken mal paylaşımı davası açılabilir ve bu dava boşanma davasından ayrı bir şekilde açılarak devam eder. Anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma davası sonucunda verilen boşanma kararı kesinleşmesi ile boşanan taraflar arasında mal paylaşımı davası görülmektedir. Katılma alacağı, katkı payı alacağı ve değer artış payı alacağı olarak taraflar üç talepte bulunması mümkün olmaktadır. Her zaman kaliteli avukatlık hizmetleri ile farkını ortaya koyan Hatay Antakya avukat ve hukuk büromuz her konuda sizlere yardımcı olmaktadır. Her türlü mal paylaşımı davaları için büromuz ile iletişime geçerek profesyonel yardımlar alabilirsiniz.

Mal Paylaşımı Davaları Avukatı Ücretleri

Boşanmada mal paylaşımı davası belirli bir zaman aşımı süresi geçmeden açılması gerekir. Boşanma kararının kesinleşmesi ile 10 yıl içinde mal paylaşımı davaları açılmalıdır. Her zaman alanında farkını ortaya koyan Hatay Antakya avukat ve hukuk büromuzda mal paylaşımı davaları avukat ücretleri çok daha uygun olmaktadır. Avukat ücretleri davaların zorluk ya da süresine göre daha farklı olmaktadır. 

Yorum yapın